Czy istnieje związek między inteligencją, bogactwem, i akceptacją eutanazji i samobójstwa?
—
by Richie
Cześć znowu wszystkim! Poza językami, jedno z moich innych zainteresowań to czytanie o badaniach. Wcześniej dziś przeczytałem artykuł naukowy o związku między inteligencji, bogactwem, i akceptacją eutanazji oraz samobójstwa. W dzisiejszym wpisem, chciałbym streścić wyniki badań.
Zakazy zabijania ludzi są rozpowszechnione na całym świecie w wielu kulturach. Niemniej jednak, dużo ludzi uważają, że istnieją przypadki, gdy zakończenie życia człowieku jest dopuszczalne. To może przybierać postać eutanazji albo samobójstwa.
Badacze Richard Lynn i Gerhard Meisenberg zbadali ten temat, żeby lepiej zrozumieli co wpływa na postawy wobec eutanazji i samobójstwa. Użyli dane z ankiet World Values Survey oraz European Values Survey, gdzie respondenty odpowiedzieli, jeśli eutanazja i samobójstwo są zawsze, czasami, albo nigdy usprawiedliwione. Pytania zostały zapytane w ponad stu krajów między rokiem 1981 i 2014. Zanalizowali dane, porównując je do dochodu gospodarstwa domowego i wykształcenia w poziomie osobniczym, oraz do PKB na mieszkańca i ilorazu inteligencji w poziomie krajowym.
Postawili hipotezę, że istnieje korelacja dodatnia między akceptacją tych form śmierci i wyższej inteligencji, bo inteligencja ma skłonność do podważenia tradycjonalnych przekonań religijnych. Według nich, bogactwo jest inny czynnik, który sprzyja temu, ponieważ prowadzi do większego pragnienia wolności.
Według wyników:
Istnieje umiarkowany związek między akceptacją eutanazji i tą samobójstwa. Korelacja równa .440.
W poziomie osobniczym, jeśli chodzi o eutanazję, wydaje się, że wykształcenie jest ważniejsze niż dochód, ale oba mają mniej więcej równą ważność w przypadku samobójstwa. Korelacji są słabe, ale dodatnie tak samo.
W odnoszeniu do poziomu krajowego, związki są znacznie silniejsze. Zarówno PKB jak i iloraz inteligencji są znaczącymi prognostykami akceptacji eutanazji. IQ był lekko ważniejszy. Tak jak w poziomie osobniczym, oba są równie ważne dla samobójstwa.
Badanie też odkryło, że aprobata tych spraw ma dość silna korelację z akceptacji rozwodu, prostytucji, aborcji, oraz homoseksualizmu w poziomie krajowym. Istnieją także umiarkowane albo silne korelacji między IQ, PKN, globalizacją, wolnością, i zaufaniem społecznym. Te rzeczy mają korelacji dość dodatnie z poparciem tych wcześniej wspomnianych sześciu zagadnień. Religijność ma korelację ujemną z wszystkimi tymi rzeczami.
Dlatego, wydaje się, że pierwotna hipoteza miała słuszność. Bogactwo czyni społeczności bardziej demokratyczne i otwarte wobec reszty świata. Ponadto, uwalnia ludzie z ograniczeń dotyczące tego, w jaki sposób maja żyć. Sprawia, że ludzie więcej cenią wolność wyboru.
Tymczasem, inteligencja osłabia tradycjonalne wartości moralne. Ludzie podają stare systemy moralności w wątpliwość, które zakazują pewne zachowania i uznają je za niedopuszczalne. Więc działania, które ludzie kiedyś uważali prawie zawsze za niesłuszne (jako zabicie), zostają ponowie rozważone w poszczególnych przypadkach.
Mam nadzieję, że uważaliście moje streszczenie za ciekawe! Dzięki za przeczytanie i na razem!
Hej, @Richie. Widzę, że dałeś sobie dwie kreseczki przy twojej umiejętności polskiego. Uważam, że jak na dwie kreseczki, to wybrałeś bardzo trudny temat na swój artykuł. Myślę, że poradziłeś sobie bardzo dobrze. Użyłeś wielu trudnych wyrażeń w sposób prawidłowy albo prawie prawidłowy ;) Na twoim miejscu spróbowałbym pisać prostszym językiem na twoim poziomie, ale, oczywiście, to twój wybór. Życzę ci powodzenia ^_^