I. Nagy Péter "Ablak Európára" - Az Útazásaim Széntpéterváron
Hungarian

I. Nagy Péter "Ablak Európára" - Az Útazásaim Széntpéterváron

by

travel
architecture
history
recommendations

Nem tudtam, hogy szamítsék Szentpéterváron. Mindig halltam Oroszorszagról a hiradoban, amikor mondtam a barataimnak, hogy akartam oraszorszagba menni. Ők meglepédesnek tűntek, és fúrcsan megnéztek rám. Azt mondtak, hogy miért nem akarsz a Karib-szigetekre menni? Miért akarsz Oroszorságba menni? És kívancsi lettem. Miért nem akarnak Ororsországba menni az emberek? Tehát 2019-ben elhatarozottam menni a családommal.

Amikor megérkeztem, egy taxiban felszallottam, és az utcakon átvezettem. A szemem ragasztott a szép epületekre, ami csillogot volták a napfényben. Utközben a gyöngyörű kék éggel regik 17- századi epületeket és a Szovjetunió témájú epületeket láttam. Mindig mindenki azt mondta, hogy Szentpétervár rosszú időjárasa van, de eddig nem tapasztaltam.

Szállodámnál egy szigorú férfi felvette a taskajaimot, és szóbámhoz elmutatott. Köszönöm mondtam neki (nyilván Oroszul), és az ágyamban ültem, hogy a hétemet tervezzem. Éhes voltam, és az első döntésem az volt találni egy ettermet. Kószáltam az utcakban a boltok ablakái keresztül nézve. A végén egy aranyos, kis régi ettermet találtam Nevsky Ave-on. Az etterem belső nagyon szép volt. Piros falak körülvették a főszóbat, és ezek a falakat díszítették a műalkotással. Kiderül, hogy Sándor Puskin gyakrán látogatott ezt az ettermet.

Négy napot töltöttem Szentpéterváron. Másnap Téli Palota-t akartam látogatni. Ez a óriasi palota található a Neva-folytó partján. 1754-1762 között egy olasz epítesz Rastrelli megépítette az palota utolsó verziójat. Ma a palotanak 1057 szobaja, 1786 ajtaja, 1945 ablaka és 117 lépcsőja van, és a palota területe 60 ezer négyzetméter. Ezért nem lehet mindent magyarazni részletezésen. De a nagy gyöngyörű barokk stilús szobak lélegzetelállító volt. A palota epült, hogy vágjon fel Császári Oroszorszag hatalma világonnak. Bár az epítkezés kezdődett I. Peter cár uralkodása alatt, de a palota nem volt teljes I. Nagy Katalin uralkoásáig, és nagy adakozások jött Anne császárnő és I. Erzsébet uralkodásaiból. A Romanov-kor keresztül az volt Orosorszag hatalmának jele. Veleményemben, a Téli Palota mutatja 300 év történelmét: a város alapításától a Romanov eséséig. A Császári Oroszorszag kezdetétól a kommunizmus emelkedőjaig. Széntpétervár szívének középen ez a palota, és hatarozottan látnotok kell.

A palota tére középén a nagy oszlap áll, amit Sándor-oszlopnak hívtak. Az oszlop 1830-1843 között epult, hogy emlékézz I. Sándor diadalamas győzelmé Napolean felett 1812-ben. Az oszlop egy darab vörös granitból készült, és 47,5 méter magas áll. Ráadásul, ez nem rögzített a földhez, ahelyette a 600- tonna oszlop kizárólag tartja a saját súlyoját . Ez egy fantasztikus épület, ami határozottan erdémes megnézni.

Azútan a Neva partján mentén sétáltam. A Neva folytón Orosz csatahajók nagy gyűjteménye volt, ami kellett egy ünneplésre megerkéznük. A meleg, napfényes nap egy kellemes váltózás volt a rosszul időjárastól, hogy elképzeltem. Az Admiriatlity Embankament lent sétáva megérkeztem a Bronzlovas sobrót. 1782-ben avatték fel a szobrót Augusztusban, hogy emlékezz Nagy Peter életé. Aki 1703-ben Nagy északi háború útan alapítette a várost. Ez a szobor alapján Alexandor Puskin írt a leghíresebb vérst (bronzlovasnak hivtak) I. Nagy Peterrel főszereplőkent. Ez a vérs nagy hatása volt orosz iraldolomra, és egy szakértő azt mondta, hogy ez a vers a legjobb oroszul vers, és talán a legjobb a 20-századben.

A néhény helyiek kérdezve útan, a bámulatos étel és szórakozás boltot fédez fel a kitűnő kávézőval belső. (Eliseyev Emporiumnak hívtak angolul, de nem tudom, hogy írjám magyarul, bocsánat). ****A bolt nézett ki, mintha kellene a filmben lenni. 1902-1903 között épult, és esetleg Szentpétérvár építészetének a legfeltűnőbb példája. Ez a gyönyörű epület megnézni. A kávéző található a bolt alatt, és ez a sötét fászobaban ettem a varatlanul legfinomobb ételeket, amit hatarozottan ajanalném.

A városszerte sétáltam, a ragyogó napfény az epuletek közé. Az idegenvezető azt mondta nekem, hogy szerencsére voltam, mert nem volt eső, ami egy rikán alkalom volt. Megint azt emelítette, hogy szerint Széntpétervár a egyik legszébb város a világon. Azt gondoltam, hogy egy valamiért elfogult velemény volt, de kezdtem egyérteni vele. Egy napra ott voltam, úgyhogy azt hittem, hogy a négy nap útan hataroznék el, ha az volt a egyik legszébb város a világon.

A palotak, az emberek és a szépen szervezett utcak közé sétáltam az idegenvezetőmmal. Ő nagyon kedves férfi volt, és mindent mutatott nekem, és igyekezett egy történetet elméselni minden epületről. Mutatott nekem egy város tele volt élettel, és élvezettel. Ő tanított engem a Szentpétervár problémajait mindkettő Világ Habórú keresztül, és milyen volt az élet Stalin alatt, ami a szülei elméselt neki, amikor fiátalabb volt. Mindegyik történelem hihetetlen volt, de sajnos túl hosszű a rövid Journalre. De nemcsak múlt problémakot, és küzdelmekot beszélgettünk, de szintén jelenlegi problémak Putinnel. Kiderült, hogy nem szerette Putin-t, és a nem regi habórú Ukrania ellen érvényesítette a gyanújait.

Ennek ellenére, a szallodban egy sörrel fejeztem be a napomot. Fajt a lábfejem, és 27-ezer lépéset sétáltam, és a napom kalandja töltötte fel a fejemet csodálatos emlékezetekkel, és alig vártam, hogy újra menjek be Szentpétervárra.

Headline image by vadutskevich on Unsplash

1